O Karolíně

Mezzosopranistka Karolína Bubleová-Berková pochází z Tábora a absolvovala konzervatoř v Českých Budějovicích. Následovala studia na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. René Tučka. V roce 2001 absolvovala stáž na Conservatorio di Giuseppe Verdi v italském Miláně u věhlasné sopranistky Stelii Dozové a mezzosopranistky Sonii Turchettové.

Již za studií na sebe výrazně upozornila, když v roce 1997 vyhrála Mezinárodní pěveckou soutěž Emy Destinnové. V roce 2001 se díky svému přesvědčivému pěveckému výkonu v kategorii Píseň stala laurátkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Spolupracovala s mnoha oceňovanými českými i zahraničními dirigenty, režiséry a soubory. Mezi jinými např. s Liorem Shambadalem, Vladimírem Válkem, Inge Levantem, Petrem Formanem,  Robertem Tannenbaumem. Vystupuje s renomovanými orchestrálními a komorními tělesy jako jsou Heroldovo kvarteto, francouzský Ensemble Calliopée, SOČR, Berliner Symphoniker, Juventus collegium FOK a dalšími.

V roce 2001 zazářila v roli Cherubína v opeře Figarova svatba W.A. Mozarta na festivalu v belgickém Alden Biesen. Tuto roli později s úspěchem ztvárnila v mnoha inscenacích po celém světe. V roce 2002 debutovala na scéně Národního divadla v Praze v opeře Macbeth Giuseppe Verdiho v roli čarodějnice. Později na této scéně zpívala v dalších inscenacích. Například v Krásce a zvířeti skladatele Philippa Glasse a v opeře Man and Boy – Dada od Michaela Nymana.

Bubleová-Berková se už od začátku své kariéry velmi intenzivně věnuje i písňové interpretaci. Ve svém repertoiru má díla Leoše Janáčka, Jaroslava Křičky, B. Brittena a mnohá další.

Zpěvačka se s oblibou věnuje i duchovní hudbě. Za zmínku stojí mezzosopránová role v oratoriu Ecce Homo Jana Hanuše, kterou přednesla na festivalu Pražské Jaro 2005 a mezzopránové solo v Rosiniho Stabat Mater provedené 2012 s orchestrem Akademie Věd.

Za svou kariéru vystupovala na mnoha evropských scénách například v Paříži, na Maltě, ale i v kolébce opery, italském Miláně. Má za sebou rovněž úspěšné koncertní turné po Japonsku nebo Izraeli.

Od roku 2010 vystupuje jako solistka v edukativních recitálových programech České filharmonie v pražském Rudolfinu.

Od letošního roku také vystupuje v hlavní roli v opeře M. Ravela – Dítě a kouzla v Jihočeském divadle.

Kromě romantické a moderní opery se věnuje Karolína Bubleová- Berková i poučené interpretaci barokní hudby. V poslední době například v rámci festivalu Smetanova Litomyšl 2015 vystupovala v opeře Pygmalion autora J. P. Rameau, nebo v rámci letošní Barokní noci v Českém Krumlově v opeře Commedia dell ‘Arte Don Tabarano od E. Hasseho.